Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej utworzono w 1988r. Jego powierzchnia całkowita wraz z otuliną wynosi 126702 ha, co plasuje go na drugim miejscu w Polsce pod względem powierzchni. Jest on parkiem typowo leśnym. Zadrzewienia pokrywają około 80% jego powierzchni. Ochroną objęte są zasoby przyrodnicze, kulturowe i historyczne Puszczy Knyszyńskiej. Głównym miastem puszczańskim jest, posiadający status uzdrowiska, Supraśl. Jego zabytki takie jak prawosławny Monaster i znajdujące się w nim muzeum ikon, pałac Bucholtzów, czy kościół z 1870 roku są jak najbardziej warte obejrzenia i ściągają tu turystów z całego kraju.


Okolice m. Sokołda


Rzeka Supraśl

Inną atrakcją, jest wpisana do rejestru zabytków kolejka wąskotorowa z Czarnej Białostockiej do Kopnej Góry. Niegdyś Puszczę Knyszyńską przecinała sieć ponad 150km torów kolejek wąskotorowych służących do przewozu drewna, obecnie jednak prawie wszystkie zostały zdemontowane. Turyści korzystać mogą z 8km odcinka torów, po których jeździ wagonik ciągnięty przez lokomotywę.
Położony w bezpośrednim sąsiedztwie Białegostoku Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej jest doskonałym miejscem do uprawiania aktywnego wypoczynku. Sam w miarę możliwości i wolnego czasu lubię wybrać się na przejażdżkę rowerem, a zimą założyć narty biegowe i udać się w nieznane leśnymi duktami. Spacery z wędką i aparatem fotograficznym brzegami dopływów rz. Supraśl, takimi jak Słoja, Płoska, Sokołda, Czarna oraz kilka mniejszych, stanowią dla mnie kwintesencję wypoczynku. W tych wszystkich rzekach liczy się dla mnie tylko jeden gatunek ryby - pstrag.


Pstrąg z Sokołdy


Kleń z supraskiej bystrzyny

Oczywiście bardzo miłym przyłowem jest półtorakilogramowy kleń czy jaź, a ręczę że takich tu nie brakuje. Jednak czas od 1 stycznia do końca maja spędzam właśnie na uganianiu się za rybą życia w kropki. Coraz częściej, nawet w górnych odcinkach rzek, zdarza się mi złowić szczupaki. Wiele z nich odpływa z przynętą w pysku, bowiem przy łowieniu pstrągów nie używam przyponów. Strata przynęty, która była rękodziełem, wyróżniała się łownością i niepowtarzalnością, bywa ciężka do zniesienia. Dopływy Supraśli (zwanej dawniej Sprząślą) nie są duże ani szerokie, za wyjątkiem Sokołdy na której są nawet kilkumetrowe dołki. Wszystkie te rzeki nadają się do organizowania na nich spływów kajakowych, jednak w pełni lata gdy brzegi porosną trzciną, szerokość górnego biegu rzek zwęża się do tego stopnia, że ciężko jest operować wiosłami. Nieliczne betonowe progi piętrzą wodę na prawie wszystkich rzekach. W okresie letnim w ich pobliżu woda jest lepiej natleniona, co jak magnes przyciąga ryby. Lasy zaś, przyciągają grzybiarzy, którzy latem i jesienią nie wracają bez pełnego kosza.


Rzeka Płoska w Królowym Moście


Rzeka Sokołda w zimowej szacie


Rzeka Czarna - odcinek leśny


Pstrągowe łowy na Słoi


Bobrowe żeremie na Płosce


Sokołda - odcinek nizinny


Łąki w okolicy Borek


Stado żubrów w okolicy Krynek

Przyroda w Puszczy Knyszyńskiej jest dzika i urozmaicona. Spotkać można wilki, łosie, żubry, rysie, borsuki. Żubrom puszcza spodobała się do tego stopnia, że z kilkunastu sztuk zrobiło się ich obecnie prawie setka. Gdy spadnie pierwszy śnieg, wychodzą z leśnych ostępów na pola w poszukiwaniu pożywienia. Spotkać je można wtedy w okolicy Wierzchlesia, Poczopka, Szudziałowa, Harkawicz i Krynek. Gdy te potężne zwierzęta poczują zagrożenie, na czoło stada wychodzą największe i najsilniejsze samce. Pozostałe żubry grupują się z tyłu, otaczając kordonem młode. Nigdy nie spotkałem się z atakiem z ich strony. Pomimo przewagi, gdy podchodziłem za blisko (około 150m) oddalały się niespiesznie. Bez problemu można je fotografować, ważne jest by ich nie gonić i nie zakłócać ich spokoju. To samo tyczy się pozostałych zwierząt.

 

ARTFISH

 

® Prawa autorskie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie zamieszczonych w tym serwisie zdjęć, grafik i opisów, bez wiedzy i zgody autora - wzbronione.
Copyright by Artfish