PODSTAWY

              Spinning jest odmianą wędkarstwa, ukierunkowaną na połów ryb drapieżnych. Umożliwia aktywne spędzenie czasu nad wodą, wymagając jednocześnie od łowiącego kondycji fizycznej i wytrwałości, ze względu na konieczność częstego przemieszczania się. Jest to metoda specyficzna, polegająca na ustawicznym zarzucaniu i ściąganiu do siebie przynęty, która imituje żyjące w wodzie lub w jej pobliżu stworzenia.
              Wśród najbardziej popularnych i znajdujących się w pudełku każdego spinningisty wabików są m.in. rippery, twistery, woblery, wahadłówki i obrotówki. Użycie każdej z tych przynęt wymaga od łowiącego odmiennego podejścia i indywidualnego potraktowania. Podobnie jest z gatunkami łowionych ryb. W miarę zdobywania umiejętności i wiedzy o zwyczajach ryb, o środowisku w którym żyją, można zacząć świadomie i celowo łowić konkretne gatunki. To właśnie umiejętność łowienia konkretnych gatunków ryb świadczy o klasie spinningisty.
              Spinning nie jest bynajmniej bezmyślną metodą, w której łowiący czeka aż ryba popełni samobójstwo i powiesi się na przynęcie. Wytrawny spinningista aktywnie poszukuje zdobyczy, drażni ja podrzucając wymyślne, dobrane do panujących w łowisku warunków, przynęty. Umiejętnie je prowadzi wykorzystując do tego specjalistyczne wędziska. Jednak to nie wędka łowi ryby, jedynie wspomaga ona wędkarza.
Spinningista powinien też posiadać umiejętność "czytania" wody. Jest to przydatne szczególnie w rzekach, gdzie każde zawirowanie, każda nienaturalnie wyglądająca falka na powierzchni wody, dostarcza informacji o układzie dna i o przeszkodach znajdujących się na nim. Spinningistą nie zostaje się z chwilą zakupu wędki i kołowrotka. Spinningistę czynią dopiero setki dni spędzonych na łowieniu, na zgłębianiu tej metody, dziesiątki przebytych kilometrów i ciągłe podnoszenie poprzeczki, którą jest dążenie do doskonałości. To od nas samych zależy czy zostaniemy spinningistami, bowiem nie zostały wyznaczone żadne normy ani warunki, po spełnieniu których będziemy mieć prawo do określania się tym mianem. Sami je sobie wyznaczamy i jeżeli ktoś uzna, że osiągnął to co zamierzał tzn. złowił np. sandacza, jazia czy inną rybę drapieżną i zrobił to jak najbardziej świadomie, może wtedy powiedzieć, że jest spinningistą.
              Spinningistę może (lecz nie musi) wyróżniać również ubiór. Zwykle dość luźny, wręcz sportowy styl, na głowie czapeczka basebolówka lub wędkarski kapelusz - chroniący przed słońcem, na nogach wodery. Bardzo praktyczne są również kamizelki z dużą ilością kieszeni, w których można przenosić pudełka z najpotrzebniejszymi przynętami. Wszystko to w stonowanych, naturalnych i maskujących barwach.
Jednak to nie szata zdobi człowieka, ważne jest natomiast to, by łowić z pasją i zaprezentować się nad wodą w sposób, którego nie będzie się trzeba później wstydzić. Mowa tu jest o podstawowych zasadach etyki i kultury, która obowiązuje nad wodą i to nie tylko spinningistów. Jest to poszanowanie innych wędkarzy, ich prawa do prywatności, troska o środowisko naturalne, a w końcu samo łowienie - łowi się dla przyjemności, a nie dla rybiego mięsa czy pieniędzy!
              Tym właśnie jest spinning, jest metodą połowu, dzięki której wędkarz może zmierzyć się z wszystkimi gatunkami ryb drapieżnych, często nieosiągalnymi dla spławikowców i grunciarzy. Spinning jest pasją, dla której realizacji ludzie poświęcają swój wolny czas i często niemałe pieniądze.
Czy warto spróbować - na pewno!!!

Artfish              

- ZASADY DOBORU WĘDZISK

 

® Prawa autorskie zastrzeżone. Publikowanie i rozpowszechnianie zamieszczonych w tym serwisie zdjęć, grafik i opisów, bez wiedzy i zgody autora - wzbronione.
Copyright by Artfish